Afbeelding
Foto: .

Ook Hattem maakt zich op voor spectaculaire zonsverduistering

· leestijd 1 minuut Algemeen

HATTEM – Astronomisch nieuws voor liefhebbers van de sterrenhemel. Ook vanuit Hattem is woensdag 12 augustus de bijzondere zonsverduistering te zien. Als de wolken wegblijven, en de weersvooruitzichten zijn voorlopig gunstig, kan de zon voor een groot deel verdwijnen.

Marc Couprie uit Hattem stuurde naar de redactie van de Hattemer een aantal lokale tips over dit bijzondere hemelverschijnsel. Volgens hem zijn er verschillende mooie plekken in en rond de stad om de verduisterde zon te bekijken.

„Zelf zou ik kiezen voor de Kerkhofdijk of het Kuiperijpad, waar je boven de huizen uit zicht hebt”, aldus Couprie. „Bij de pontbrug in de wei heb je weer een wat natuurlijker omgeving.”

Maar zijn favoriete plek is het Jaagpad, ongeveer ter hoogte van Vadesto. „Ik voorspel dat daar de 88 procent verduisterde zon mooi te zien is, vlak bij de kerktoren en de verdere skyline van Hattem.”

Wie op pad gaat, moet volgens Couprie vooral zelf een goed uitzichtpunt zoeken en rekening houden met andere weggebruikers. „Kijk uit voor eventuele fietsers. De plaatjes geven een idee waar de zon ongeveer staat vanaf de Kerkhofdijk en het Kuiperijpad. Ik geef geen garanties; zelf ergens een plekje kiezen werkt het best.”

Het hemelverschijnsel begint om 19.16 uur. Rond 20.10 uur wordt het maximum bereikt. Op dat moment is nog maar een smalle, sikkelvormige zon te zien: ongeveer 88 procent van de zon wordt door de maan bedekt.

Een belangrijke waarschuwing voor iedereen die gaat kijken: vergeet de eclipsbril niet. Rechtstreeks naar de zon kijken kan het zicht ernstig beschadigen. Een gewone zonnebril biedt daarbij geen bescherming.

Alsof de zonsverduistering nog niet bijzonder genoeg is, staat er later op de avond nog een tweede hemelverschijnsel op het programma. Vanaf ongeveer 22.00 uur kunnen de eerste meteoren van de jaarlijkse augustus-sterrenregen, de Perseïden, verschijnen.

Na middernacht worden de omstandigheden steeds gunstiger en rond 4.00 uur wordt de piek verwacht. Bij goede omstandigheden kunnen dan tot ongeveer 50 meteoren per uur zichtbaar zijn.

Wie meer wil weten kan Marc Couprie volgen via Facebook en Instagram: @sterrenuitleg.

Heb je mooie foto’s van de zonsverduistering en de meteoren stuur deze dan naar redactie@dehattemer.nl

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie